Poradna

Potřebujete poradit? Neváhejte se s Vašimi dotazy obrátit na MUDr. Jakuba Heczka.

MUDr. Jakub Heczko pochází z Třince, v roce 2008 vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, o tři roky později obdržel Licenci sonografie ledvin a břicha u dětí. V letech 2013 a 2014 získal specializovanou způsobilost v oboru Pediatrie a v oboru Praktický lékař pro děti a dorost.

V letech 2008 až 2014 byl lékařem na JIP, novorozeneckého úseku a dětského oddělení (Krnov a Havířov) a v současné době pracuje jako praktický lékař pro děti a dorost v Ostravě.

mudrheczkoZdravím, odkdy je normální, že dítě nenosí pleny?Dobrý den, dítě kolem druhého roku věku mívá již suché intervaly během dne. V závislosti na preciznosti rodičů a úsilí ho pravidelně „vysazovat“ na nočník. V noci se plen zbaví až kolem 3. roku věku. Ale jde o záležitost hodně individuální. Mělo by to však zvládnout do 5. roku věku.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co má dítě kolem 4-5 roku věku pít? Děkuji L.H.Dobrý den, u dětí často doporučujeme pít čistou vodu či ovocné čaje. Nedoporučujeme přeslazené, „barevné“, sycené a minerální vody.

Dobrý den, naše Natálka již pleny na noc nepotřebuje, ale před týdnem měla chřipku a zase je potřebuje. Co mám dělat.  Díky Věra M.Dobrý den Věrko, záleží na věku Vaší dcery. Je však potřeba i při respiračních infekcích myslet na onemocnění močového ústrojí. Při některých virových infektech horních cest dýchacích dochází s postižení sliznic i močového traktu, nedostatečné koordinaci svaloviny pánevního dna a enuréza se vrací. To však jen přechodně.  Někdy jde jen o zvýšení nitrobřišního tlaku při nočním kašli a dojde k vypuzení malého množství moči. Nejdříve vyřešte respirační infekt a poté se vraťte k režimu zbavení se plen.

Dobrý den, mám 7letého syna a někdy po jeho odchodu do školy najdu mokré prostěradlo. Je to asi 2-4x za měsíc. Sám se mi přiznat nechce.Dobrý den, v sedmi letech by se již epizody enurézy stávat neměly. Doporučil bych Vám návštěvu Vašeho pediatra a konzultaci se zaměřením na denní pitný režim, pravidelnost stolice, vyloučení chronického infektu močových cest. Vyzkoušejte také Stopurin. Po vyloučení organicity je při takových obtížích indikován.

Kolik by mělo asi dítě vypít tekutin?Dobrý den, je potřeba vždy myslet na věk a hmotnost dítěte. Jako orientační lze použít pomůcku: pokud je moč tmavá, tak je potřeba navýšit obrat tekutin. Známkou dobré koncentraceschopnosti ledvin je fyziologická tmavší moč jen po ranním probuzení, dále by již měla být světlejší.

Dobrý den, můžeme použít Stopurin pro syna (4 roky), ktery spí v pokoji hned vedle své sestry (1,5 roku)? Petr.T. Dobrý den, Použití inhalační formy StopUrin určitě sestře vadit nebude. Efekt na svalovinu pánevního dna a močového měchýře je jen v pozitivním slova smyslu. Hodně úspěchů! MUDr. Jakub Heczko

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, syn má už 7 let. Přes den je to ok, ale v noci se počůrá a neví. Tvrdě spí nebo se kroutí a nevstane. Dáváme ho čůrat s manželem. Ve 20,00 jde spát, hned v 21,30 se hodně vyčůrá, pak jej budíme ve 12.00 v noci, pak ve tři ráno a pak když vstává do školy v půl šesté. Pomůže mu StopUrin? Děkuji. L.O.Dobrý den, základem Vaší terapie by měl být pitný režim enuretika: poslední příjímané tekutiny do 17 hodin, s postupně se snižujícím trendem během dne. S dostatečným zachováním fyziologické denní potřeby vzhledem k hmotnosti dítěte. A Stopurin do kombinace s pitným režimem k ovlivnění svalstva močového měchýře. Prosím o zpětnou vazbu, děkuji a držím palce. MUDr. Jakub Heczko

Dobrý den. Mám celkem 4 děti ve věku 4, 6, 9 a 10,5 let a všichni jsou v pořádku. Bohužel ale šestiletý syn se nám v noci pomočuje a to i přesto, že byl na operaci nosních mandlí. V noci ho s manželem budíme a bohužel i tak se ráno probudí v mokré posteli. Můžete prosím poradit, co máme dělal?
Děkuji. Hanka.

Dobrý den,
základem terapie bude úprava pitného režimu s výrazným omezením tekutin po 17-18 hodině. V kombinaci se Stopurinem. Doporučoval bych měsíční, případně dvouměsíční kůru. Vhodné je psát si deníček příjmu a výdeje tekutin, mokrých a suchých nocí. Při neúspěchu pak návštěva dětského nefrologa k vyloučení organické etiologie potíží.
Držím palce.

Dobrý den, mám dceru 6let a ta se denně v noci počurává. Už ji byl nasazen ditropen, mictonett, minirin a nic. Vše bez úspěchu. Denně ji v noci budím a vrátila se i k plenám. Dřív jsem ji budila 2x za noc a teď je jen 1x, protože se to nedalo. Nikdo nebyl vyspaný. Myslíte, že by jí StopUrin pomohl nebo jak máme pokračovat? Děkuji moc za radu. Šárka.

Dobrý den,
myslím si, že užívání Stopurinu ve dvouměsíční kůře bude dobrou volbou. Ve Vašem případě, kdy jste již užívali takovou řádku medikace, a jste dobře vyšetřeni dětským nefrologem, však může být efekt zkreslený. Základem je však vždy pitný režim enuretika. Prosím o Vaší zpětnou vazbu. Držím palce.

Dobrý den, syn 5 let se mi začal počurávat s 2. nástupem do MŠ (momentální trvání rok a čtvrt), před tím skoro rok suchá pauza. Na nefrologii je vše v pořádku, dětská dr. mi říká, že je to psychického rázu, podruhé je to následkem velké nosní mandle (jdeme ji v brzké době vytrhnout i z důvodu časté nemocnosti, ale mám obavy, že to pomůže jen na tu nemocnost) nebo to zdědil po otci, který se se také dlouho pomočoval. Můžete mi prosím poradit, zda by nám pomohl StopUrin? Děkuji M.Ch

Dobrý den,
co se týče provedení adenotomie stran opakovaných respiračních infektů, tak jsou jasné indikace a ORL lékař je musí znát. Rekurentní, nebo sekundární enuréza může ve Vašem případě být následkem opakovaných infektů a spolupodílu psychické rozlady. Důležité jsou negativní závěry nefrologa.
Tedy, adenotomii v indikaci a užívání Stopurinu doporučuji.
Držím palce J.H.

Dobrý den, syn 9 let, je od tří let bez plen, od té doby noční pomočení 2-3x do roka . Jednou při nemoci, pak při nástupu do školy, na letním táboře apod. Žádné vyšetření jsme zatím neabsolvovali, vždy po půlroce sucha doufáme, že se to už nebude opakovat. Tekutinám obecně moc nedá, večer ho budím ve 23.00. Děkuji. K

Dobrý den, někdy bývá epizoda nočního pomočení vyprovokována stresovou situací, infektem, nebo nahodilým zvýšeným příjmem tekutin k večeru a po celodenní únavě pak v hlubokém spánku. Pokud se nejedná o pravidelnou situaci, tak asi ani Stopurin nebude lékem volby. Před usnutím vymočit a omezit příjem tekutin k večeru.
Držím palce.
S pozdravem MUDr. Heczko Jakub

Dobry den,chtěla bych se zeptat, jak dlouho je možné v kuse používat? Spotřebovali jsme lahvičku, bohužel jsem si nepoznanenala kdy jsme začali přípravek používat. Po jaké době se zpravidla přípravek vysazuje? Po těch dvou měsících
Dekuji za info, zdravi. D. Smetanova

Dobrý den,
doba užívání Stopurinu je stanovena na 2 měsíce. Více než 85% dětí jsou dobří respondenti a 65% z nich potřebuje 2 měsíční kúru.
V případě neúspěchu (za předpokladu že dodružujete všechna doporučení - režimových opatření, příjmu tekutin a 2 měsíční kůrě Stopurinem) navštivte dětského nefrologa.
Držím palce.
S pozdravem MUDr. Heczko Jakub

Dobrý den,mohla bych se zeptat, na jak dlouho vychází lahvička Stopurinu? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
děkujeme za Váš zájem o naše produkty.
Dobu, po kterou Vám vystačí jedna lahvička StouUrinu bohužel nelze přesně určit. Záleží, zda kapete 12 anebo 14 kapek a také na velikosti těchto kapek, které nelze uplně ovlivnit, avšak orientačně by mělo balení vydržet na jeden měsíc.
Přeji krásný den a pevné zdraví
s pozdravem Veronika Wisiorková